MİLİS LİNUX

Sıkça Sorulan Sorular

Milis Linux ( Milli İşletim Sistemi ) ülkemizdeki yerli işletim sistemi çalışmalarının yetersiz olması ve sekteye uğramış olma durumları göz önünde bulundurularak 2016 yılında gönüllü olarak başlatılmış Linux tabanlı bir işletim sistemi projesidir. Milis Linux özgünlüğü yakalamak adına LFS (Linux From Stratch) yani "Sıfırdan Linux" yapım tekniğinden faydalanılarak geliştirilmiştir. Bu doğrultuda kendine özgü paket yönetim sistemine (Milis Paket Sistemi) ve özgün uygulamalara sahiptir. Gelişim prensibi olarak daimi gönüllük esasına dayanmakta olup ülkemizin bilişimdeki katma değerinin artırılmasını gaye edinmiştir.

Linux tabanlı bir işletim sistemi milli/yerli olarak nitelendirilerek ne kastediliyor?

Teknolojinin kümülatif bir şekilde geldiği nokta incelenirse milli olmak bir anlam ifade etmiyor olabilir. Aynı şekilde Milis Linux'a bakarsak, çekirdek başta olmak üzere birçok yazılım parçasının yerli ve yabancı geliştiricilerin ortak çalışmasının ürünü olduğu görülmektedir. Bizim milli ve yerli olmaktan kastımız, teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan tüketim kültürünün kırılması adına yerli beyinlerin ve imkanların kullanılarak ülkemiz üzerindeki teknolojik hemegonyanın kaldırılması için yapılması gerekendir. Bu yolda verdiğimiz uğraş sayesinde, zaman içerisinde ülkemizin, işletim sistemi ve yazılım düzeyinde özgürleşip küresel kapalı sistem ekosistemlerin boyunduruğu altından kalkacağına inanıyoruz. Bu noktada üretime dahil olarak ve diğer insanları da üretime teşvik ederek bu milletin bir bireyi olma bilincinde bilgi ve birikimlerimizi ülkemiz ve insalık için faydaya sunmuş bulunuyoruz. Aslında Milis Linux, "Milli İşletim Sistemi" başlığı ile ortaya bir ideal koymaktadır. İşte bu ideal doğrultusunda projenin Milli nitelendirilmesi ülkemizi seven ve birşeyler üretmek isteyenlerin birlikteliğine atıftır.

Milis neden sıfırdan bir Linux işletim sistemi olarak ortaya çıktı ? Mevcut Linux sistemlerinden biri temel alınamaz mıydı?

Mevcut işletim sistemlerinin ciddi çıkış nedenlerini incelersek bir önceki veya var olan sistemlerin eksikliğini tamamlamak üzere ortaya çıkmıştır. Daha önce gözlemlediğimiz sistemlerdeki sorunları çözmek ve faydalı özelliklerinin daha geliştirilmesi için yeni bir işletim sistemi üzerinde duruyoruz. Yeni bir işletim sistemi çalışmaları tekerleğin yeniden icat edilmesi olarak görülmemelidir. Çünkü Milis Linux'ta güncel teknolojileri sorunsuz bir şekilde birleştirip önce kendi insanımızın sonra insanlığın daha kolay kullanımına sunmayı hedefliyoruz. Bunun için yeni bir paket yöneticisi geliştiriyoruz. MPS (Milis Paket Sistemi), etkin Linux uyumlu uygulamalarını, Kabuk(Shell) betik diliyle organize edip paket yönetimini etkin ve sorunsuz şekilde sağlayan bir paket yöneticisidir. Ayrıca Milis Linux'un genç geliştiriciler için Türkçe açık kaynak kodlu olması sebebiyle bir işletim sistemi ve özgür yazılım geliştirme okulu olarak görülmesini istiyoruz.

Milis Linux hangi kullanıcı kitlesini hedefliyor?

Kısaca 7'den 77'ye başta ülkemiz olmak üzere her bilgisayar kullanıcısını ! Kullanıcı isteklerini karşılayabilmek için, diğer Linux sistemlerinde sevilen özellikleri birleştirerek, içinde kendimize özgü yazılımlarla birlikte kararlı ve kullanımı kolay bir sistem geliştirmeye çalışıyoruz. Biz istiyoruz ki çoçuklarımız yerli bir işletim sistemiyle gözlerini açıp ilk onu kullasınlar. Yazılım geliştiricilerimiz de yine bu sistem üzerinde özgürce uygulamalarını geliştirsin. Devletimizin kurumları, ticari kuruluşlar ve ev kullanıcıları da bağımsız bir işletim sistemi ile bilgisayar işlerini daha hızlı ve güvenli bir şekilde halledebilsin. Böylelikle bilişim ekosisteminde dış boyunduruktan kurtulup kendi özgür ekosistemimizi kurabileceğimize inanıyoruz.

Milis kelime olarak başka bir anlamı hedefliyor mu?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Milis sözcüğünün esas açılımı "Milli İşletim Sistemi" olmakla beraber aslen askeri bir anlamı olan "milis" kavramıyla anlam örtüştürülmesi; "Milli nitelikte bir projenin daimi gönüllük esasına dayalı olarak, milli/yerli unsurlarla gayretli bir şekilde yürütülmesinin gerekliliği" üzerinedir.

Milis Linux 1.0'ın kod ismi neden Atilla?

Milis Linux, milletimizin binlerce yıllık tarihiyle beslenerek idealize olmaktadır. Sürüm kod adlarında da tarihimizde iz bırakan ş ahsiyetleri bu etkiyi yansıtmak için kullanmaktadır. Atilla (Attila) Han bilindiği üzere Avrupa Hun Devleti'nin ünlü hükümdarıdır. Atilla stratejik bir savaş zekasına sahip olduğu gibi itici bir kuvvetle Avrupanın etnik ve siyasi yapısını değiştirmiştir. Biz de aynı ruhla yazılımsal olarak itici bir kuvvetle ülkemizin bilişimde yeniden harekete geçmesini istiyoruz. İşletim sistemi çalışmaları bu bağlamda çok önemlidir. Bu nedenle ilk sürümümüz olan 1.0'ın kod adı Atilla olarak adlandırıldı.

Milis Linux günlük kullanıcılar için gerekli paketler seviyesinde ne durumda? Ayrıca indirip kurulumu yaptıktan sonra kullanıma geçebilir miyim?

Milis işletim sistemi olarak her gün depomuza uygulama kategorilerini dikkate alarak ve kullanıcılarımızın istekleri doğrultusunda yeni paketler ekliyoruz. Sistem her türlü paketin derlenip paketlenmesine imkan sağlamaktadır. Geliştirici ve katkı sunanlarımız çoğaldıkça paket sayımız da hergün artacaktır. Milis İşletim Sistemi İndir sayfasından çalışan-kurulan imaj dosyasını indirip hem canlı test edebilirsiniz hem de bilgisayarınıza kurup günlük kullanıma geçebilirsiniz.

Milis İşletim Sistemine nasıl katkıda bulunabilirim?

Katkıda bulunmak isteyen arkadaşlardan öncelikli isteğimiz Milis sistemini ister sanala ister sabit disklerine kurup sistemin hem uygulama hem günlük kullanım düzeyinde test edilmesidir. Bize yapılan geri dönüşler doğrultusunda Milis İşletim Sistemi son kullanıcı için elverişli ortamın sağlanması hedefine daha kolay varacaktır. Ayrıca kullanım pratikliğine erişenler yazılı ve görsel medya içeriği hazırlanmasından paket üretimine kadar ilgi ve yetenekleri doğrultusunda istedikleri alanda bizimle koordineli bir şekilde katkıda bulunabilirler. Sizin samimi ve özverili gayretlerinizle Milis Linux Projesinin hergün ülkemiz için daha faydalı hale geleceğine inanıyoruz.